
Wheel Shop Alex GD30 700c/ Shimano 105 R7070
- HLC.Web.Services.CmsService.Models.Pages.CmsPageProductDetails
- High performance modern 700c Gravel / CX / Road Disc wheelset
- 12 x 100mm front and 12 x 142mm rear thru axle hubs
- 100% tubeless ready out of the box: tubeless tape and alloy tubeless valve pre-installed!
- 30mm deep Alex GD30 rims are extra strong, light (460g), aero and feature a 21mm internal width that is perfectly suited to tires sizes from 25mm to 50mm
- Shimano 105 R7070 hubs feature an aluminum front axle, steel rear axle for an optimal blend of lightness, toughness, speed and reliability
- Adjustable cup-and-cone bearings with polished races for superior, long lasting high performance
- 32 black stainless steel spokes and black brass nipples for long term reliability & good looks
- Shimano HG11 freehub body is compatible with 8-11 speed cassettes. See ''Documents and links'' for more details on compatibility.
Attributes
| Axle Type | 12mm TA |
| Freehub Body | Shimano HG 11 |
| Hub Model | Shimano 105 FH-R7070 |
| Hub Spacing | 142mm |
| Position | Rear |
| Rim Color | Black |
| Rim Construction | Double wall |
| Depth | 30mm |
| Rim Drilling | F: 21, R: 24 |
| Rim External Width | 24.6mm |
| Rim Internal Width | 21mm |
| Rim Material | Aluminum |
| Rim Model | Alex GD30 |
| Skewers Included | No |
| Spoke Type | Stainless Black |
| Valve | Presta |
| Wheel-Brake Comp. | Disc Center Lock |
| Wheel Diameter/ISO | 700C / 622 |
| Wheel Tire Type | Tubeless Ready |
| Rim inner width range | 0-21.9mm |
$219.89
Wheel Shop Alex GD30 700c/ Shimano 105 R7070—
$219.89
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- HLC.Web.Services.CmsService.Models.Pages.CmsPageProductDetails
- High performance modern 700c Gravel / CX / Road Disc wheelset
- 12 x 100mm front and 12 x 142mm rear thru axle hubs
- 100% tubeless ready out of the box: tubeless tape and alloy tubeless valve pre-installed!
- 30mm deep Alex GD30 rims are extra strong, light (460g), aero and feature a 21mm internal width that is perfectly suited to tires sizes from 25mm to 50mm
- Shimano 105 R7070 hubs feature an aluminum front axle, steel rear axle for an optimal blend of lightness, toughness, speed and reliability
- Adjustable cup-and-cone bearings with polished races for superior, long lasting high performance
- 32 black stainless steel spokes and black brass nipples for long term reliability & good looks
- Shimano HG11 freehub body is compatible with 8-11 speed cassettes. See ''Documents and links'' for more details on compatibility.
Attributes
| Axle Type | 12mm TA |
| Freehub Body | Shimano HG 11 |
| Hub Model | Shimano 105 FH-R7070 |
| Hub Spacing | 142mm |
| Position | Rear |
| Rim Color | Black |
| Rim Construction | Double wall |
| Depth | 30mm |
| Rim Drilling | F: 21, R: 24 |
| Rim External Width | 24.6mm |
| Rim Internal Width | 21mm |
| Rim Material | Aluminum |
| Rim Model | Alex GD30 |
| Skewers Included | No |
| Spoke Type | Stainless Black |
| Valve | Presta |
| Wheel-Brake Comp. | Disc Center Lock |
| Wheel Diameter/ISO | 700C / 622 |
| Wheel Tire Type | Tubeless Ready |
| Rim inner width range | 0-21.9mm |


















