
1 / 3
Wheel Shop Alex GD24P 700c/ Shimano M475
- Modern, high quality 700c entry level Gravel / CX / Road Disc wheelset
- 100mm front / 135mm rear quick release axles
- 100% tubeless ready out of the box: tubeless tape and brass tubeless valve pre-installed!
- Alex GD24P rims are, strong, light and feature a 21mm internal width that is perfectly suited to tires sizes from 25mm to 50mm
- Shimano M475 hubs feature adjustable cup-and-cone bearings and MTB-grade sealing for trouble free performance in all conditions
- 32 black stainless steel spokes and black brass nipples for long term reliability & good looks
- Shimano HG freehub body is compatible with all 8-10 speed and some 11 speed cassettes. See ''Documents and links'' for more details on compatibility.
Attributes
| Axle Type | QR |
| Depth | 24mm |
| Freehub Body | Shimano HG |
| Hub Model | Shimano FH-M475 |
| Hub Spacing | 135mm |
| Position | Rear |
| Rim Color | Black |
| Rim Construction | Double wall |
| Rim Drilling | F: 21, R: 24 |
| Rim External Width | 25.3mm |
| Rim inner width range | 0-21.9mm |
| Rim Internal Width | 21mm |
| Rim Material | Aluminum |
| Rim Model | Alex GD24P |
| Skewers Included | Yes |
| Spoke Type | Sapim |
| Valve | Presta |
| Wheel Diameter/ISO | 700C / 622 |
| Wheel Tire Type | Tubeless Ready |
| Wheel-Brake Comp. | Disc IS 6-bolt |
$51.31
Original: $146.59
-65%Wheel Shop Alex GD24P 700c/ Shimano M475—
$146.59
$51.31Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Modern, high quality 700c entry level Gravel / CX / Road Disc wheelset
- 100mm front / 135mm rear quick release axles
- 100% tubeless ready out of the box: tubeless tape and brass tubeless valve pre-installed!
- Alex GD24P rims are, strong, light and feature a 21mm internal width that is perfectly suited to tires sizes from 25mm to 50mm
- Shimano M475 hubs feature adjustable cup-and-cone bearings and MTB-grade sealing for trouble free performance in all conditions
- 32 black stainless steel spokes and black brass nipples for long term reliability & good looks
- Shimano HG freehub body is compatible with all 8-10 speed and some 11 speed cassettes. See ''Documents and links'' for more details on compatibility.
Attributes
| Axle Type | QR |
| Depth | 24mm |
| Freehub Body | Shimano HG |
| Hub Model | Shimano FH-M475 |
| Hub Spacing | 135mm |
| Position | Rear |
| Rim Color | Black |
| Rim Construction | Double wall |
| Rim Drilling | F: 21, R: 24 |
| Rim External Width | 25.3mm |
| Rim inner width range | 0-21.9mm |
| Rim Internal Width | 21mm |
| Rim Material | Aluminum |
| Rim Model | Alex GD24P |
| Skewers Included | Yes |
| Spoke Type | Sapim |
| Valve | Presta |
| Wheel Diameter/ISO | 700C / 622 |
| Wheel Tire Type | Tubeless Ready |
| Wheel-Brake Comp. | Disc IS 6-bolt |


















