
Selle Royal On Athletic
- E-Bike Specific Saddle
- Elevated rear section to prevent backward sliding
- Shorter nose to aid mounting
- eGrip: soft-touch, rubberised handle integrated into the saddle rear for easy manoeuvring
- Royalgel™ padding that reduces pressure in the ischial bones area.
Attributes
| Saddle Cover Material | RoyalGel |
| Cut Out | No |
| Rail Material | Steel |
| Color | Black |
| Saddle Dimensions | 280 x 157mm |
| Saddle Weight | 465g |
| Primary Color | Black |
| Gender | Unisex |
$65.96
Selle Royal On Athletic—
$65.96
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- E-Bike Specific Saddle
- Elevated rear section to prevent backward sliding
- Shorter nose to aid mounting
- eGrip: soft-touch, rubberised handle integrated into the saddle rear for easy manoeuvring
- Royalgel™ padding that reduces pressure in the ischial bones area.
Attributes
| Saddle Cover Material | RoyalGel |
| Cut Out | No |
| Rail Material | Steel |
| Color | Black |
| Saddle Dimensions | 280 x 157mm |
| Saddle Weight | 465g |
| Primary Color | Black |
| Gender | Unisex |























