
Brooks C13 All Weather
- The lightest saddle in the Cambium range, with full carbon frame & rails
- Cambium All Weather cover, made from waterproof & abrasion resistant Nylon laid over a vulcanised rubber shell
- Comfortable, maintenance free top with no break-in period required
- 145mm width, ideal for racing, long distances & adventure cycling
- Height: 55mm
- Weight: 280g
Attributes
| Color | Black |
| Cut Out | No |
| Primary Color | Black |
| Saddle Weight | 280g |
| Saddle Cover Material | Cambium |
| Rail Material | Carbon |
| Gender | Unisex |
| Saddle Dimensions | 275 x 145mm |
$82.09
Original: $234.55
-65%Brooks C13 All Weather—
$234.55
$82.09Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- The lightest saddle in the Cambium range, with full carbon frame & rails
- Cambium All Weather cover, made from waterproof & abrasion resistant Nylon laid over a vulcanised rubber shell
- Comfortable, maintenance free top with no break-in period required
- 145mm width, ideal for racing, long distances & adventure cycling
- Height: 55mm
- Weight: 280g
Attributes
| Color | Black |
| Cut Out | No |
| Primary Color | Black |
| Saddle Weight | 280g |
| Saddle Cover Material | Cambium |
| Rail Material | Carbon |
| Gender | Unisex |
| Saddle Dimensions | 275 x 145mm |

