
1 / 6
Zipp 202 NSW A1
- The Zipp 202 NSW is crafted with the climbing specialist in mind - bringing lightweight speed to the steepest of grades, empowering riders to reach the summit faster.
- German-engineered ZR1 SL hub set with lightweight Alpina Hyperlight spokes in a 20-hole 2-cross configuration.
- Ultra-corrosion resistant ceramic bearings and 66 points of efficient engagement, ensuring every watt is transferred smoothly to the road as you rise to the challenges ahead.
- 35mm rim depth
- 23mm inner rim width
- Lifetime Warranty
- SRAM Model ID: WH-202-NSW-A1
The 202 NSW rim design allows for a sub-1100g wheelset designed for climbing without sacrificing aerodynamic advantage of its 35mm rim depth on the descent.
Attributes
| Axle Type | 12mm TA |
| Hub Model | ZR1 SL |
| Rim Color | Black |
| Rim Construction | Double wall |
| Depth | 35mm |
| Rim Drilling | 20 |
| Rim External Width | 27.5mm |
| Rim Internal Width | 23mm |
| Rim Material | Carbon |
| Rim Model | 202 NSW A1 |
| Skewers Included | No |
| Spoke Type | Alpina Hyperlite |
| Valve | Presta |
| Wheel-Brake Comp. | Disc Center Lock |
| Wheel Diameter/ISO | 700C / 622 |
| Wheel Tire Type | Tubeless Ready |
| Rim inner width range | 22-27.9mm |
Select Title
From $709.36
Original: $2,026.73
-65%Zipp 202 NSW A1—
$2,026.73
$709.36Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- The Zipp 202 NSW is crafted with the climbing specialist in mind - bringing lightweight speed to the steepest of grades, empowering riders to reach the summit faster.
- German-engineered ZR1 SL hub set with lightweight Alpina Hyperlight spokes in a 20-hole 2-cross configuration.
- Ultra-corrosion resistant ceramic bearings and 66 points of efficient engagement, ensuring every watt is transferred smoothly to the road as you rise to the challenges ahead.
- 35mm rim depth
- 23mm inner rim width
- Lifetime Warranty
- SRAM Model ID: WH-202-NSW-A1
The 202 NSW rim design allows for a sub-1100g wheelset designed for climbing without sacrificing aerodynamic advantage of its 35mm rim depth on the descent.
Attributes
| Axle Type | 12mm TA |
| Hub Model | ZR1 SL |
| Rim Color | Black |
| Rim Construction | Double wall |
| Depth | 35mm |
| Rim Drilling | 20 |
| Rim External Width | 27.5mm |
| Rim Internal Width | 23mm |
| Rim Material | Carbon |
| Rim Model | 202 NSW A1 |
| Skewers Included | No |
| Spoke Type | Alpina Hyperlite |
| Valve | Presta |
| Wheel-Brake Comp. | Disc Center Lock |
| Wheel Diameter/ISO | 700C / 622 |
| Wheel Tire Type | Tubeless Ready |
| Rim inner width range | 22-27.9mm |


















