
1 / 5
TRP DH-R EVO
- Ergonomic lever blade
- Advanced 9mm internal brake lever piston
- 5mm hydraulic brake hose
- High performance hydraulic brake fluid
- Hybrid pistons
- High performance resin pad compound
- New high flow caliper
- 2.3mm thick rotors
- CNC machined and marked adapters
- Compatible with 223/220/203/180/160/140mm rotors (sold separately)
- Weight: 310g (Front without rotor and adapter)
Attributes
| Shift Lever Comp. | I-Spec II |
| Fluid | Mineral oil |
| Lever Blade Material | Aluminum |
| Pistons | 4 |
| Brake Material | Aluminum |
| Caliper mount | Post mount |
| Disc Diameter | Not included |
| Hydraulic Hose Length | 1900mm |
| Brake Weight | 320g |
Select Title
From $92.35
Original: $263.87
-65%TRP DH-R EVO—
$263.87
$92.35Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Ergonomic lever blade
- Advanced 9mm internal brake lever piston
- 5mm hydraulic brake hose
- High performance hydraulic brake fluid
- Hybrid pistons
- High performance resin pad compound
- New high flow caliper
- 2.3mm thick rotors
- CNC machined and marked adapters
- Compatible with 223/220/203/180/160/140mm rotors (sold separately)
- Weight: 310g (Front without rotor and adapter)
Attributes
| Shift Lever Comp. | I-Spec II |
| Fluid | Mineral oil |
| Lever Blade Material | Aluminum |
| Pistons | 4 |
| Brake Material | Aluminum |
| Caliper mount | Post mount |
| Disc Diameter | Not included |
| Hydraulic Hose Length | 1900mm |
| Brake Weight | 320g |





















