
Vision Metron 4D
- Continuous carbon composite construction
- Aero-Ergo flat-top riser central section follows the natural arc of the arms with a 10-degree forward bend for more ergonomic climbing position and easier breathing
- Cable groove compatible with new Di2 systems w/ larger internal cable tunnel
- Reinforced and textured lever and stem clamping areas
- Bar width: center/center from the handlebar tails
Attributes
| Drop | 125mm |
| Stem Clamp Diameter | 31.8mm |
| Outward Bend | 2° |
| Routing | Internal |
| Handlebar Width | 440mm |
| Primary Color | Black |
| Handlebar Material | Carbon/Kevlar |
| Handlebar Weight | 247g |
| Top Bar Shape | Flat |
| Handlebar Reach | 80mm |
Select Title
From $141.10
Original: $403.14
-65%Vision Metron 4D—
$403.14
$141.10Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Continuous carbon composite construction
- Aero-Ergo flat-top riser central section follows the natural arc of the arms with a 10-degree forward bend for more ergonomic climbing position and easier breathing
- Cable groove compatible with new Di2 systems w/ larger internal cable tunnel
- Reinforced and textured lever and stem clamping areas
- Bar width: center/center from the handlebar tails
Attributes
| Drop | 125mm |
| Stem Clamp Diameter | 31.8mm |
| Outward Bend | 2° |
| Routing | Internal |
| Handlebar Width | 440mm |
| Primary Color | Black |
| Handlebar Material | Carbon/Kevlar |
| Handlebar Weight | 247g |
| Top Bar Shape | Flat |
| Handlebar Reach | 80mm |























