
Zipp Vuka Alumina Base
- Clean internal cable routing for easy installation
- Handgrips are angled upward by 5 degrees for a natural wrist position when climbing or sprinting
- 120mm wide clamp area to allow for an array of positions to accommodate many riding styles and body types
- Compatible with all current drive-train systems and all plug-in style bra6ke levers
- Optimized for use with the VukaClip but is compatible with most clip aerobars on the market
- SRAM Model ID: HB-VKAL-BS1-A3
Attributes
| Clamp Width | 120mm |
| Rise | 0mm |
| Routing | Internal |
| Top Bar Shape | Aero |
| Primary Color | Black |
| Stem Clamp Diameter | 31.8mm |
| Handlebar Material | Aluminum |
| Handlebar Width | 400mm |
| UCI Legal | Yes |
$28.22
Original: $80.62
-65%Zipp Vuka Alumina Base—
$80.62
$28.22Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Clean internal cable routing for easy installation
- Handgrips are angled upward by 5 degrees for a natural wrist position when climbing or sprinting
- 120mm wide clamp area to allow for an array of positions to accommodate many riding styles and body types
- Compatible with all current drive-train systems and all plug-in style bra6ke levers
- Optimized for use with the VukaClip but is compatible with most clip aerobars on the market
- SRAM Model ID: HB-VKAL-BS1-A3
Attributes
| Clamp Width | 120mm |
| Rise | 0mm |
| Routing | Internal |
| Top Bar Shape | Aero |
| Primary Color | Black |
| Stem Clamp Diameter | 31.8mm |
| Handlebar Material | Aluminum |
| Handlebar Width | 400mm |
| UCI Legal | Yes |























