
Works Components EC44-EC44 Angleset
- To suit tapered forks
- If you are running a 1 1/8'' fork you will need to purchase the Works Components reducer crown. - this headset comes as standard with a crown race to suit tapered forks
- Upper cup Stack height: 11mm - Total upper stack height including bearing cover: 16mm
- Lower cup Stack height: 14mm
- Upper Bearing: 41mm OD, 45 x 45 Degree AC sealed bearing
- Lower Bearing: 52mm OD, 45 x 45 Degree AC sealed bearing
- Upper cup insertion depth: 9mm
- Lower cup insertion depth: 10.5mm
- Split type 7075-T6 aluminium crown race for simple, tool free installation
- Headset comes complete with top-cap (star-nut included), bearings and crown race - all parts required for fitment
Attributes
| Lower Cup | 44mm |
| Headset Position | Complete |
| Primary Color | Black |
| SHIS Upper | EC44/28.6 |
| Upper Cup | 44mm |
| Crown Race Diameter | 44mm |
| S.H.I.S. | EC44/28.6 | EC44/40 |
| Bearing Grade | ACB Sealed |
| Headset Type | External, Threadless |
| Material | 7075-T6 Aluminum |
| SHIS Lower | EC44/30 |
| Stack Height | 16 |
Select Title
From $32.07
Original: $91.62
-65%Works Components EC44-EC44 Angleset—
$91.62
$32.07Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- To suit tapered forks
- If you are running a 1 1/8'' fork you will need to purchase the Works Components reducer crown. - this headset comes as standard with a crown race to suit tapered forks
- Upper cup Stack height: 11mm - Total upper stack height including bearing cover: 16mm
- Lower cup Stack height: 14mm
- Upper Bearing: 41mm OD, 45 x 45 Degree AC sealed bearing
- Lower Bearing: 52mm OD, 45 x 45 Degree AC sealed bearing
- Upper cup insertion depth: 9mm
- Lower cup insertion depth: 10.5mm
- Split type 7075-T6 aluminium crown race for simple, tool free installation
- Headset comes complete with top-cap (star-nut included), bearings and crown race - all parts required for fitment
Attributes
| Lower Cup | 44mm |
| Headset Position | Complete |
| Primary Color | Black |
| SHIS Upper | EC44/28.6 |
| Upper Cup | 44mm |
| Crown Race Diameter | 44mm |
| S.H.I.S. | EC44/28.6 | EC44/40 |
| Bearing Grade | ACB Sealed |
| Headset Type | External, Threadless |
| Material | 7075-T6 Aluminum |
| SHIS Lower | EC44/30 |
| Stack Height | 16 |


















