
1 / 2
Works Components EC44-ZS56 Angleset
- To suit tapered forks
- Split type 7075-T6 aluminium crown race for simple, tool free installation
- Upper cup Stack height: 11mm - Total upper stack height including bearing cover: 16mm
- Lower cup Stack height: 2.5mm
- Upper Bearing: 41mm OD, 45 x 45 Degree AC sealed bearing
- Lower Bearing: 52mm OD, 45 x 45 Degree AC sealed bearing
- 'SHIS' standard headsets
- Headset comes complete with top-cap (star-nut included), bearings and crown race - all parts required for fitment
Attributes
| Headset Position | Complete |
| Primary Color | Black |
| SHIS Upper | EC44/28.6 |
| Steerer Tube | 1-1/8''-1.5'' |
| Material | 7075-T6 Aluminum |
| Crown Race Diameter | 40mm |
| SHIS Lower | ZS56/40 |
| Bearing Grade | ACB Sealed |
| Headset Type | ZS, External threadless |
| Lower Cup | 56mm |
| Upper Cup | 44mm |
| S.H.I.S. | EC44/28.6 | ZS56/40 |
Select Title
From $32.07
Original: $91.62
-65%Works Components EC44-ZS56 Angleset—
$91.62
$32.07Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- To suit tapered forks
- Split type 7075-T6 aluminium crown race for simple, tool free installation
- Upper cup Stack height: 11mm - Total upper stack height including bearing cover: 16mm
- Lower cup Stack height: 2.5mm
- Upper Bearing: 41mm OD, 45 x 45 Degree AC sealed bearing
- Lower Bearing: 52mm OD, 45 x 45 Degree AC sealed bearing
- 'SHIS' standard headsets
- Headset comes complete with top-cap (star-nut included), bearings and crown race - all parts required for fitment
Attributes
| Headset Position | Complete |
| Primary Color | Black |
| SHIS Upper | EC44/28.6 |
| Steerer Tube | 1-1/8''-1.5'' |
| Material | 7075-T6 Aluminum |
| Crown Race Diameter | 40mm |
| SHIS Lower | ZS56/40 |
| Bearing Grade | ACB Sealed |
| Headset Type | ZS, External threadless |
| Lower Cup | 56mm |
| Upper Cup | 44mm |
| S.H.I.S. | EC44/28.6 | ZS56/40 |


















