
1 / 11
Industry Nine iRiX IS42/IS52
Attributes
| Crown Race Diameter | 40mm |
| Headset Type | Integrated |
| Material | Aluminum |
| S.H.I.S. | IS42/28.6 | IS52/40 |
| Lower Cup | 52mm |
| Headset Position | Complete |
| SHIS Lower | IS52/40 |
| Steerer Tube | 1-1/8''-1.5'' |
| Bearing Grade | Stainless Steel |
| SHIS Upper | IS42/28.6 |
| Upper Cup | 42mm |
Select Title
From $164.92
Industry Nine iRiX IS42/IS52—
$164.92
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Attributes
| Crown Race Diameter | 40mm |
| Headset Type | Integrated |
| Material | Aluminum |
| S.H.I.S. | IS42/28.6 | IS52/40 |
| Lower Cup | 52mm |
| Headset Position | Complete |
| SHIS Lower | IS52/40 |
| Steerer Tube | 1-1/8''-1.5'' |
| Bearing Grade | Stainless Steel |
| SHIS Upper | IS42/28.6 |
| Upper Cup | 42mm |


















