
FSA Orbit X 1-1/8"
- 36°/36° ACB (black seal) bearings
- Forged and CNC machined alloy cups
- Stack height: 31.5mm
Attributes
| Bearing Grade | ACB Sealed |
| Headset Type | External, Threadless |
| Misc | 36°/36° ACB (black seal) |
| Headset Position | Complete |
| Headset Weight | 95g |
| Material | Aluminum |
| Stack Height | 31.5 |
| Crown Race Diameter | 30mm |
| Lower Cup | 34mm |
| Upper Cup | 34mm |
| SHIS Upper | EC34/28.6 |
| Primary Color | Black |
| SHIS Lower | EC34/30 |
| Steerer Tube | 1-1/8'' |
| S.H.I.S. | EC34/28.6 | EC34/30 |
$40.53
Original: $115.81
-65%FSA Orbit X 1-1/8"—
$115.81
$40.53Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 36°/36° ACB (black seal) bearings
- Forged and CNC machined alloy cups
- Stack height: 31.5mm
Attributes
| Bearing Grade | ACB Sealed |
| Headset Type | External, Threadless |
| Misc | 36°/36° ACB (black seal) |
| Headset Position | Complete |
| Headset Weight | 95g |
| Material | Aluminum |
| Stack Height | 31.5 |
| Crown Race Diameter | 30mm |
| Lower Cup | 34mm |
| Upper Cup | 34mm |
| SHIS Upper | EC34/28.6 |
| Primary Color | Black |
| SHIS Lower | EC34/30 |
| Steerer Tube | 1-1/8'' |
| S.H.I.S. | EC34/28.6 | EC34/30 |


















