
1 / 2
RockShox Recon Silver RL D1
- Motion Control™ damping featuring low speed compression adjustment to lockout
- Fast Black finished 32mm steel upper tubes couple stiffness with a premium look
- SRAM Model ID: FS-RCNS-RL-D1
Attributes
| Damping | Motion Control |
| Stanchions Diameter | 32mm |
| Stanchions Material | Steel |
| Steerer Tube Material | Aluminum |
| Crown Material | Aluminum |
| Primary Color | Black |
| Maximum Rotor Size | 220mm |
| Spring Adjustments | Air pressure |
| Damping Adjustments | Extl rebnd, low speed comp to lock |
| Lower Tubes Material | Magnesium |
| Spring Type | Air |
| Brake Type | Disc |
| Remote | Included |
Select Title
Select Choose
From $100.05
Original: $285.87
-65%RockShox Recon Silver RL D1—
$285.87
$100.05Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Motion Control™ damping featuring low speed compression adjustment to lockout
- Fast Black finished 32mm steel upper tubes couple stiffness with a premium look
- SRAM Model ID: FS-RCNS-RL-D1
Attributes
| Damping | Motion Control |
| Stanchions Diameter | 32mm |
| Stanchions Material | Steel |
| Steerer Tube Material | Aluminum |
| Crown Material | Aluminum |
| Primary Color | Black |
| Maximum Rotor Size | 220mm |
| Spring Adjustments | Air pressure |
| Damping Adjustments | Extl rebnd, low speed comp to lock |
| Lower Tubes Material | Magnesium |
| Spring Type | Air |
| Brake Type | Disc |
| Remote | Included |























