
Stans No Tubes Flow CB7 Rim
- Asymmetric Bead Socket Technology brings Stan’s legendary easy inflation and the most reliable airtight seal to wider, offset carbon rims
- Custom carbon layup equalizes impact forces on both the long and short sides of the rim, making both stronger
- Asymmetric rim shape with offset drilling improves bracing angle and balances spoke tension to create a stronger overall wheel
- 250lb Recommended Maximum Rider Weight
- 27.5'': 420g, 29'': 455g
Attributes
| ERD | 602 |
| Rim Internal Width | 29mm |
| Wheel Diameter | 29'' |
| Primary Color | Black |
| Rim Construction | Double wall |
| Rim Weight | 455g |
| Rim Center Offset | 4mm |
| Rim Material | Carbon |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Depth | 18.3mm |
| Rim Drilling | 32 |
| Rim Eyelets | No |
| Valve | Presta |
| Brake Type | Disc |
| Wheel Diameter/ISO | 29'' / 622 |
$223.19
Original: $637.70
-65%Stans No Tubes Flow CB7 Rim—
$637.70
$223.19Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Asymmetric Bead Socket Technology brings Stan’s legendary easy inflation and the most reliable airtight seal to wider, offset carbon rims
- Custom carbon layup equalizes impact forces on both the long and short sides of the rim, making both stronger
- Asymmetric rim shape with offset drilling improves bracing angle and balances spoke tension to create a stronger overall wheel
- 250lb Recommended Maximum Rider Weight
- 27.5'': 420g, 29'': 455g
Attributes
| ERD | 602 |
| Rim Internal Width | 29mm |
| Wheel Diameter | 29'' |
| Primary Color | Black |
| Rim Construction | Double wall |
| Rim Weight | 455g |
| Rim Center Offset | 4mm |
| Rim Material | Carbon |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Depth | 18.3mm |
| Rim Drilling | 32 |
| Rim Eyelets | No |
| Valve | Presta |
| Brake Type | Disc |
| Wheel Diameter/ISO | 29'' / 622 |


















