
Zipp Super-9 Track B1
- Clincher rim designed specifically for the velodrome
- Small hook tire bead designed for aero efficiency, and track-specific carbon laminate
- Fastest with 23mm tires on the velodrome
- The wheel remains flat from its widest point to the hub and features a proprietary textured surface
- SRAM Model ID: WH-SP9-TLTK-B1
Attributes
| Axle Type | Bolt-on |
| Freehub Body | Fixed |
| Hub Model | ZR1 Track |
| Rim Color | Black |
| Rim External Width | 27.5mm |
| Rim inner width range | 0-21.9mm |
| Rim Internal Width | 21mm |
| Rim Material | Carbon |
| Valve | Presta |
| Wheel Diameter/ISO | 700C / 622 |
| Wheel Tire Type | Tubeless Ready |
| Wheel Weight | 1000g |
Select Title
Select Choose
From $1,103.16
Original: $3,151.88
-65%Zipp Super-9 Track B1—
$3,151.88
$1,103.16Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Clincher rim designed specifically for the velodrome
- Small hook tire bead designed for aero efficiency, and track-specific carbon laminate
- Fastest with 23mm tires on the velodrome
- The wheel remains flat from its widest point to the hub and features a proprietary textured surface
- SRAM Model ID: WH-SP9-TLTK-B1
Attributes
| Axle Type | Bolt-on |
| Freehub Body | Fixed |
| Hub Model | ZR1 Track |
| Rim Color | Black |
| Rim External Width | 27.5mm |
| Rim inner width range | 0-21.9mm |
| Rim Internal Width | 21mm |
| Rim Material | Carbon |
| Valve | Presta |
| Wheel Diameter/ISO | 700C / 622 |
| Wheel Tire Type | Tubeless Ready |
| Wheel Weight | 1000g |


















