
1 / 4
Zipp 1ZERO HITOP SW
- Riding is believing with the Zipp 1ZERO HITOP SW MTB wheelset when it comes to making you faster. Trail compliance is vital, with modern cross-country races becoming rougher and more challenging. No longer is it good enough for an XC wheelset to be stiff above all else.
- ZM2 SL hubset ensures you’ll be quick to accelerate and back on the pedals sooner after corners with the 1ZERO HITOP SW.
- The winged rim provides a smooth resting surface for the tire, reducing the chance of pinch flats after a rock hit
- TyreWiz 2.0 tire-pressure monitoring system included
- ZM2 SL hub with 66 points of engagement
- Lifetime Warranty
The 1ZERO HITOP SW carbon rim complies with the terrain thanks to Zipp’s proprietary HITOP Technology for carbon layup. The result is a lightweight XC wheel that carries speed through all sections of the trail, rocks, roots, and ruts with the durability required for a trail bike with up to 130mm of travel.
Attributes
| Rim External Width | 37.7mm |
| Rim Model | 1ZERO HITOP |
| Valve | Presta |
| Wheel Diameter/ISO | 29'' / 622 |
| Wheel Tire Type | Tubeless Ready |
| Hub Model | ZM2 SL |
| Rim inner width range | 28-34.9mm |
| Rim Material | Carbon |
| Skewers Included | No |
| Depth | 21.1mm |
| Spoke Type | Sapim CX-Ray |
| Wheel-Brake Comp. | Disc Center Lock |
| Rim Construction | Double wall |
| Rim Drilling | 24 |
| Rim Internal Width | 30mm |
Select Title
Select Choose
From $333.51
Original: $952.89
-65%Zipp 1ZERO HITOP SW—
$952.89
$333.51Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Riding is believing with the Zipp 1ZERO HITOP SW MTB wheelset when it comes to making you faster. Trail compliance is vital, with modern cross-country races becoming rougher and more challenging. No longer is it good enough for an XC wheelset to be stiff above all else.
- ZM2 SL hubset ensures you’ll be quick to accelerate and back on the pedals sooner after corners with the 1ZERO HITOP SW.
- The winged rim provides a smooth resting surface for the tire, reducing the chance of pinch flats after a rock hit
- TyreWiz 2.0 tire-pressure monitoring system included
- ZM2 SL hub with 66 points of engagement
- Lifetime Warranty
The 1ZERO HITOP SW carbon rim complies with the terrain thanks to Zipp’s proprietary HITOP Technology for carbon layup. The result is a lightweight XC wheel that carries speed through all sections of the trail, rocks, roots, and ruts with the durability required for a trail bike with up to 130mm of travel.
Attributes
| Rim External Width | 37.7mm |
| Rim Model | 1ZERO HITOP |
| Valve | Presta |
| Wheel Diameter/ISO | 29'' / 622 |
| Wheel Tire Type | Tubeless Ready |
| Hub Model | ZM2 SL |
| Rim inner width range | 28-34.9mm |
| Rim Material | Carbon |
| Skewers Included | No |
| Depth | 21.1mm |
| Spoke Type | Sapim CX-Ray |
| Wheel-Brake Comp. | Disc Center Lock |
| Rim Construction | Double wall |
| Rim Drilling | 24 |
| Rim Internal Width | 30mm |


















