
1 / 2
Zipp 1ZERO HITOP S
- The 1ZERO HITOP S wheelset melds high value with high performance for a better
- The winged rim top provides a smooth resting surface for the tire, reducing the chance
of pinch flats after a rock hit
- ZM 900 SL hub with 52 points of engagement for fast acceleration
- TyreWiz tire-pressure monitoring system sold separately
- Lifetime warranty
and faster ride. The 1ZERO HITOP S carbon rim complies with the terrain thanks
to Zipp’s proprietary HITOP Technology. The result is a light XC race or adventure wheel that carries speed through all sections of the trail, rocks, roots, and rutswith the durability required for a trail bike with up to 130mm of travel.
Attributes
| Rim Drilling | 24 |
| Wheel Diameter/ISO | 29'' / 622 |
| Rim Material | Carbon |
| Wheel Tire Type | Tubeless Ready |
| Rim Construction | Double wall |
| Wheel-Brake Comp. | Disc Center Lock |
| Rim Internal Width | 30mm |
| Skewers Included | No |
| Depth | 21.1mm |
| Rim Color | Black |
| Rim External Width | 37.7mm |
| Valve | Presta |
| Rim inner width range | 28-34.9mm |
| Hub Model | ZM900 SL |
| Rim Model | 1ZERO HITOP |
| Spoke Type | Sapim CX-Sprint |
Select Title
Select Choose
From $659.70
Zipp 1ZERO HITOP S—
$659.70
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- The 1ZERO HITOP S wheelset melds high value with high performance for a better
- The winged rim top provides a smooth resting surface for the tire, reducing the chance
of pinch flats after a rock hit
- ZM 900 SL hub with 52 points of engagement for fast acceleration
- TyreWiz tire-pressure monitoring system sold separately
- Lifetime warranty
and faster ride. The 1ZERO HITOP S carbon rim complies with the terrain thanks
to Zipp’s proprietary HITOP Technology. The result is a light XC race or adventure wheel that carries speed through all sections of the trail, rocks, roots, and rutswith the durability required for a trail bike with up to 130mm of travel.
Attributes
| Rim Drilling | 24 |
| Wheel Diameter/ISO | 29'' / 622 |
| Rim Material | Carbon |
| Wheel Tire Type | Tubeless Ready |
| Rim Construction | Double wall |
| Wheel-Brake Comp. | Disc Center Lock |
| Rim Internal Width | 30mm |
| Skewers Included | No |
| Depth | 21.1mm |
| Rim Color | Black |
| Rim External Width | 37.7mm |
| Valve | Presta |
| Rim inner width range | 28-34.9mm |
| Hub Model | ZM900 SL |
| Rim Model | 1ZERO HITOP |
| Spoke Type | Sapim CX-Sprint |


















