
1 / 3
Wheel Shop Evo Tour 19 Rim 27"
- Rims: Evo Tour 19 27''
- ETRTO 630-19
- Inner width: 19mm
- 6061-T6 Alloy
- Double Wall
- Silver
- Drilled for Schrader valve
- Rim Brake compatible
- 36 holes
Front hub (-01):
- QR 9x100mm (Binder included)
- 6061 Alloy
- Black
- Adjustable bearings
- Rubber seals
Rear hub (-02):
- Bolt-on 10x130mm
- 6061 Alloy
- Black
- Adjustable bearings
- Rubber seals
- Freewheel
Rear hub (-03):
- QR 10x130mm (Binder included)
- 6061 Alloy
- Black
- Adjustable bearings
- Rubber seals
- Freewheel
Assembled in North America by experienced wheelbuilders with Sapim stainless steel spokes and 14mm Brass Polyax Nipples
Attributes
| Rim Color | Silver |
| Rim Internal Width | 19mm |
| Rim Model | Evo Tour 19 |
| Wheel-Brake Comp. | Rim |
| Valve | Schrader |
| Depth | 20mm |
| Spoke Type | Sapim |
| Rim inner width range | 0-21.9mm |
| Rim Construction | Double wall |
| Rim Material | Aluminum |
| Skewers Included | Yes |
| Rim Drilling | 36 |
| Wheel Diameter/ISO | 27'' / 630 |
| Wheel Tire Type | Clincher |
| Freehub Body | Freewheel |
$25.65
Original: $73.29
-65%Wheel Shop Evo Tour 19 Rim 27"—
$73.29
$25.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Rims: Evo Tour 19 27''
- ETRTO 630-19
- Inner width: 19mm
- 6061-T6 Alloy
- Double Wall
- Silver
- Drilled for Schrader valve
- Rim Brake compatible
- 36 holes
Front hub (-01):
- QR 9x100mm (Binder included)
- 6061 Alloy
- Black
- Adjustable bearings
- Rubber seals
Rear hub (-02):
- Bolt-on 10x130mm
- 6061 Alloy
- Black
- Adjustable bearings
- Rubber seals
- Freewheel
Rear hub (-03):
- QR 10x130mm (Binder included)
- 6061 Alloy
- Black
- Adjustable bearings
- Rubber seals
- Freewheel
Assembled in North America by experienced wheelbuilders with Sapim stainless steel spokes and 14mm Brass Polyax Nipples
Attributes
| Rim Color | Silver |
| Rim Internal Width | 19mm |
| Rim Model | Evo Tour 19 |
| Wheel-Brake Comp. | Rim |
| Valve | Schrader |
| Depth | 20mm |
| Spoke Type | Sapim |
| Rim inner width range | 0-21.9mm |
| Rim Construction | Double wall |
| Rim Material | Aluminum |
| Skewers Included | Yes |
| Rim Drilling | 36 |
| Wheel Diameter/ISO | 27'' / 630 |
| Wheel Tire Type | Clincher |
| Freehub Body | Freewheel |


















