
1 / 2
Wheel Shop EVO JP95 FAT BIKE / Novatec D201SB / Novatec D202SB 27.5"
- Rims: EVO JP95 27.5''
- ETRTO 584-94
- Inner width: 94mm
- Disc Brake Only
- Drilled for Schrader valve
- 32 holes
Front hub: Novatec D201SB
- 15x150mm (Axle not included)
- 6-Bolt Disc Mount
- Sealed cartridge bearings (x2)
Rear hub: Novatec D202SB
- 12x197mm (Axle not included)
- 6-Bolt Disc Mount
- Sealed cartridge bearings (x5)
- Compatible with 8-11 speed MTB (12 speed HG with 1.85mm spacer, not included)
Assembled in North America by experienced wheelbuilders with Sapim stainless steel spokes (Black) and 14mm Brass Polyax Nipples (Black)
Attributes
| Rim Color | Black |
| Rim Drilling | 32 |
| Rim inner width range | 45mm+ |
| Wheel-Brake Comp. | Disc IS 6-bolt |
| Spoke Type | Sapim |
| Skewers Included | No |
| Rim Construction | Double wall |
| Rim Internal Width | 94mm |
| Rim Material | Aluminum |
| Rim Model | Evo JP95 |
| Wheel Diameter/ISO | 27.5'' / 584 |
| Valve | Schrader |
| Depth | 17.5mm |
| Wheel Tire Type | Clincher |
| Freehub Body | Shimano HG |
Select Title
Select Choose
From $69.27
Original: $197.90
-65%Wheel Shop EVO JP95 FAT BIKE / Novatec D201SB / Novatec D202SB 27.5"—
$197.90
$69.27Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Rims: EVO JP95 27.5''
- ETRTO 584-94
- Inner width: 94mm
- Disc Brake Only
- Drilled for Schrader valve
- 32 holes
Front hub: Novatec D201SB
- 15x150mm (Axle not included)
- 6-Bolt Disc Mount
- Sealed cartridge bearings (x2)
Rear hub: Novatec D202SB
- 12x197mm (Axle not included)
- 6-Bolt Disc Mount
- Sealed cartridge bearings (x5)
- Compatible with 8-11 speed MTB (12 speed HG with 1.85mm spacer, not included)
Assembled in North America by experienced wheelbuilders with Sapim stainless steel spokes (Black) and 14mm Brass Polyax Nipples (Black)
Attributes
| Rim Color | Black |
| Rim Drilling | 32 |
| Rim inner width range | 45mm+ |
| Wheel-Brake Comp. | Disc IS 6-bolt |
| Spoke Type | Sapim |
| Skewers Included | No |
| Rim Construction | Double wall |
| Rim Internal Width | 94mm |
| Rim Material | Aluminum |
| Rim Model | Evo JP95 |
| Wheel Diameter/ISO | 27.5'' / 584 |
| Valve | Schrader |
| Depth | 17.5mm |
| Wheel Tire Type | Clincher |
| Freehub Body | Shimano HG |


















