HomeStore
Wheel Shop WTB HTZ i30 / Shimano XT FH-M8130-B, Wheel, Rear, 29'' / 622, Holes: 32, 12mm TA, 157mm, Disc Center Lock / IS 6-Bolt, Shimano Micro Spline

1 / 4
Wheel Shop WTB HTZ i30 / Shimano XT FH-M8130-B, Wheel, Rear, 29'' / 622, Holes: 32, 12mm TA, 157mm, Disc Center Lock / IS 6-Bolt, Shimano Micro Spline
- Rims: WTB HTZ i30 29''
- ETRTO 622-30
- Inner width: 30mm
- 6061 series aluminum
- Asymetric and angled spoke hole drilling distributes spoke tension more evenly
- Reinforced I-Beam profile
- Strong sleeved joint
- Drilled for Presta valve
- TCS 2.0 Tubeless System compatible
- Solid Strip included
- Tubeless valve included
- 32 holes
Front hub: Shimano XT HB-M8110-B Boost
- 15x110mm (Axle not included)
- Center Lock (6-Bolt adapter included)
- Polished angular contact bearings
- Contact sealed hub
Rear hubs options: Shimano XT FH-M8010-B (Boost, HG) / FH-M8110-B (Boost, MS) / FH-M8130-B (SuperBoost, MS)
- Center Lock (6-Bolt adapter included)
- Quick Engagement Freehub, 36 Points, 10 deg. engagement
- HG compatible Shimano 11spd and Sram NX / SX splined 12spd (10spd and below needs spacer)
- MS compatible 12 Spd Shimano Micro Spline only
Assembled in North America by experienced wheelbuilders with Sapim Race spokes (Black), Brass Polyax Nipples (Black)
Attributes
| Rim Construction | Double wall, Sleeved |
| Rim inner width range | 28-34.9mm |
| Depth | 19mm |
| Rim Color | Black |
| Rim Drilling | 32 |
| Valve | Presta |
| Wheel Diameter/ISO | 29'' / 622 |
| Wheel Tire Type | Tubeless Compatible |
| Wheel-Brake Comp. | Disc Center Lock / IS 6-Bolt |
| Rim External Width | 34mm |
| Rim Internal Width | 30mm |
| Rim Material | Aluminum |
| Rim Model | WTB HTZ i30 |
| Skewers Included | No |
| Spoke Type | Sapim Race |
Select Title
Select Choose
From $76.96
Original: $219.89
-65%Wheel Shop WTB HTZ i30 / Shimano XT FH-M8130-B, Wheel, Rear, 29'' / 622, Holes: 32, 12mm TA, 157mm, Disc Center Lock / IS 6-Bolt, Shimano Micro Spline—
$219.89
$76.96Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Rims: WTB HTZ i30 29''
- ETRTO 622-30
- Inner width: 30mm
- 6061 series aluminum
- Asymetric and angled spoke hole drilling distributes spoke tension more evenly
- Reinforced I-Beam profile
- Strong sleeved joint
- Drilled for Presta valve
- TCS 2.0 Tubeless System compatible
- Solid Strip included
- Tubeless valve included
- 32 holes
Front hub: Shimano XT HB-M8110-B Boost
- 15x110mm (Axle not included)
- Center Lock (6-Bolt adapter included)
- Polished angular contact bearings
- Contact sealed hub
Rear hubs options: Shimano XT FH-M8010-B (Boost, HG) / FH-M8110-B (Boost, MS) / FH-M8130-B (SuperBoost, MS)
- Center Lock (6-Bolt adapter included)
- Quick Engagement Freehub, 36 Points, 10 deg. engagement
- HG compatible Shimano 11spd and Sram NX / SX splined 12spd (10spd and below needs spacer)
- MS compatible 12 Spd Shimano Micro Spline only
Assembled in North America by experienced wheelbuilders with Sapim Race spokes (Black), Brass Polyax Nipples (Black)
Attributes
| Rim Construction | Double wall, Sleeved |
| Rim inner width range | 28-34.9mm |
| Depth | 19mm |
| Rim Color | Black |
| Rim Drilling | 32 |
| Valve | Presta |
| Wheel Diameter/ISO | 29'' / 622 |
| Wheel Tire Type | Tubeless Compatible |
| Wheel-Brake Comp. | Disc Center Lock / IS 6-Bolt |
| Rim External Width | 34mm |
| Rim Internal Width | 30mm |
| Rim Material | Aluminum |
| Rim Model | WTB HTZ i30 |
| Skewers Included | No |
| Spoke Type | Sapim Race |


















