
1 / 2
Wheel Shop WTB ST i23 / Shimano HB-RS470 / FH-RS470 700C
- Rims: WTB ST i23 700C
- ETRTO 622-23
- Inner width: 23mm
- Disc Brake Only
- Drilled for Presta valve
- TCS 2.0 Tubeless System compatible
- Solid Strip (included)
- 32 holes
Front hub: Shimano HB-RS470 Tiagra series
- 12x100mm E-THRU (Axle not included)
- Center Lock Disc Mount
- Polished angular contact bearings with Internal Grease Sleeve
- Contact sealed hub
Rear hub: Shimano FH-RS470 Tiagra series
- 12x142mm E-THRU (Axle not included)
- Center Lock Disc Mount
- Polished angular contact bearings with Internal Grease Sleeve
- Contact sealed hub and freehub body
- Compatible with 11/12 speed Road (10 speed compatibility requires 1.85mm spacer, not included)
Assembled in North America by experienced wheelbuilders with Sapim Race Butted Stainless Steel spokes (Black) and 14mm Brass Polyax Nipples (Black)
Attributes
| Rim Internal Width | 23mm |
| Spoke Type | Sapim Race |
| Axle Type | 12mm TA |
| Rim Model | WTB ST i23 |
| Depth | 18mm |
| Rim External Width | 27mm |
| Skewers Included | No |
| Rim Construction | Double wall |
| Rim Drilling | 32 |
| Rim inner width range | 22-27.9mm |
| Valve | Presta |
| Wheel Diameter/ISO | 700C / 622 |
| Rim Material | Aluminum |
| Wheel Tire Type | Tubeless Compatible |
| Rim Color | Black |
| Wheel-Brake Comp. | Disc Center Lock |
| Freehub Body | Shimano HG 11 |
Select Title
Select Choose
From $46.18
Original: $131.93
-65%Wheel Shop WTB ST i23 / Shimano HB-RS470 / FH-RS470 700C—
$131.93
$46.18Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Rims: WTB ST i23 700C
- ETRTO 622-23
- Inner width: 23mm
- Disc Brake Only
- Drilled for Presta valve
- TCS 2.0 Tubeless System compatible
- Solid Strip (included)
- 32 holes
Front hub: Shimano HB-RS470 Tiagra series
- 12x100mm E-THRU (Axle not included)
- Center Lock Disc Mount
- Polished angular contact bearings with Internal Grease Sleeve
- Contact sealed hub
Rear hub: Shimano FH-RS470 Tiagra series
- 12x142mm E-THRU (Axle not included)
- Center Lock Disc Mount
- Polished angular contact bearings with Internal Grease Sleeve
- Contact sealed hub and freehub body
- Compatible with 11/12 speed Road (10 speed compatibility requires 1.85mm spacer, not included)
Assembled in North America by experienced wheelbuilders with Sapim Race Butted Stainless Steel spokes (Black) and 14mm Brass Polyax Nipples (Black)
Attributes
| Rim Internal Width | 23mm |
| Spoke Type | Sapim Race |
| Axle Type | 12mm TA |
| Rim Model | WTB ST i23 |
| Depth | 18mm |
| Rim External Width | 27mm |
| Skewers Included | No |
| Rim Construction | Double wall |
| Rim Drilling | 32 |
| Rim inner width range | 22-27.9mm |
| Valve | Presta |
| Wheel Diameter/ISO | 700C / 622 |
| Rim Material | Aluminum |
| Wheel Tire Type | Tubeless Compatible |
| Rim Color | Black |
| Wheel-Brake Comp. | Disc Center Lock |
| Freehub Body | Shimano HG 11 |


















