
1 / 3
Wheel Shop WTB DX18 QR Rim and Disc 700C / 29"
- Rims: WTB DX18 700C / 29'' (ETRTO 622), inner width: 18 mm
- Anodized black finish
- CNC machined sidewalls
- Stainless steel eyelets
- Rim wear indicator
- Pinned joint
- Drilled for Schrader valve
- 36 holes
Front hub (-01): Alloy, Disc and Rim brake compatible, Quick Release, Hollow CrMo axle M9x100mm
- Anodized black finish
- Adjustable bearings with rubber seal
- Quick Release Binders Included
Rear hub (-02): Alloy, Disc and Rim brake compatible, Shimano HG, Quick Release, Hollow CrMo axle M10x135mm
- Anodized black finish
- Adjustable bearings with rubber seal
- Quick Release Binders Included
Rear hub (-04): Alloy, Disc and Rim brake compatible, Freewheel, Quick Release, Hollow CrMo axle M10x135mm
- Anodized black finish
- Adjustable bearings with rubber seal
- Quick Release Binders Included
Assembled in North America by experienced wheelbuilders using Sapim 14G Stainless Steel spokes (Black) and 14mm Brass Polyax Nipples (Black)
Attributes
| Rim Internal Width | 18mm |
| Valve | Schrader |
| Wheel Tire Type | Clincher |
| Wheel Diameter/ISO | 700C / 622 |
| Rim Construction | Double wall |
| Rim Drilling | 36 |
| Rim inner width range | 0-21.9mm |
| Wheel-Brake Comp. | Rim and Disc IS 6-bolt |
| Depth | 18mm |
| Rim External Width | 23.5mm |
| Skewers Included | Yes |
| Axle Type | QR |
| Rim Model | WTB DX18 |
| Rim Color | Black |
| Spoke Type | Sapim |
| Rim Material | Aluminum |
Select Title
Select Choose
From $30.78
Original: $87.95
-65%Wheel Shop WTB DX18 QR Rim and Disc 700C / 29"—
$87.95
$30.78Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Rims: WTB DX18 700C / 29'' (ETRTO 622), inner width: 18 mm
- Anodized black finish
- CNC machined sidewalls
- Stainless steel eyelets
- Rim wear indicator
- Pinned joint
- Drilled for Schrader valve
- 36 holes
Front hub (-01): Alloy, Disc and Rim brake compatible, Quick Release, Hollow CrMo axle M9x100mm
- Anodized black finish
- Adjustable bearings with rubber seal
- Quick Release Binders Included
Rear hub (-02): Alloy, Disc and Rim brake compatible, Shimano HG, Quick Release, Hollow CrMo axle M10x135mm
- Anodized black finish
- Adjustable bearings with rubber seal
- Quick Release Binders Included
Rear hub (-04): Alloy, Disc and Rim brake compatible, Freewheel, Quick Release, Hollow CrMo axle M10x135mm
- Anodized black finish
- Adjustable bearings with rubber seal
- Quick Release Binders Included
Assembled in North America by experienced wheelbuilders using Sapim 14G Stainless Steel spokes (Black) and 14mm Brass Polyax Nipples (Black)
Attributes
| Rim Internal Width | 18mm |
| Valve | Schrader |
| Wheel Tire Type | Clincher |
| Wheel Diameter/ISO | 700C / 622 |
| Rim Construction | Double wall |
| Rim Drilling | 36 |
| Rim inner width range | 0-21.9mm |
| Wheel-Brake Comp. | Rim and Disc IS 6-bolt |
| Depth | 18mm |
| Rim External Width | 23.5mm |
| Skewers Included | Yes |
| Axle Type | QR |
| Rim Model | WTB DX18 |
| Rim Color | Black |
| Spoke Type | Sapim |
| Rim Material | Aluminum |


















