
1 / 4
Wheel Shop WTB DX18 Wheel, Rear, 700C / 622, Holes: 36, QR, 130mm, Rim, Shimano HG
- Rims: WTB DX18 700C / 29'' (ETRTO 622), inner width: 18 mm
- Anodized black finish
- CNC machined sidewalls
- Stainless steel eyelets
- Rim wear indicator
- Pinned joint
- Drilled for Schrader valve
- 36 holes
Front hub (-01): Alloy, Quick Release, Hollow CrMo axle M9x100mm
- Anodized black
- Adjustable bearings
- Quick Release Binders Incl.
Rear hub (-02): Alloy, Freewheel, Quick Release, Hollow CrMo axle M10x135mm
- Anodized black
- Adjustable bearings
- Quick Release Binders Incl.
Rear hub (-03): Alloy, Shimano HG, Quick Release, Hollow CrMo axle M10x135mm
- Anodized black
- Adjustable bearings
- Quick Release Binders Incl.
Rear hub (-04): Alloy, Shimano HG, Quick Release, Hollow CrMo axle M10x130mm
- Anodized black
- Adjustable bearings
- Quick Release Binders Incl.
Assembled in North America by experienced wheelbuilders using Sapim 14G Stainless Steel spokes (Black) and 14mm Brass Polyax Nipples (Black)
Attributes
| Axle Type | QR |
| Rim External Width | 23.5mm |
| Skewers Included | Yes |
| Wheel Diameter/ISO | 700C / 622 |
| Wheel Tire Type | Clincher |
| Rim inner width range | 0-21.9mm |
| Rim Material | Aluminum |
| Rim Construction | Double wall |
| Depth | 18mm |
| Valve | Schrader |
| Rim Drilling | 36 |
| Rim Color | Black |
| Spoke Type | Sapim |
| Wheel-Brake Comp. | Rim |
| Rim Internal Width | 18mm |
Select Title
Select Choose
From $28.22
Original: $80.62
-65%Wheel Shop WTB DX18 Wheel, Rear, 700C / 622, Holes: 36, QR, 130mm, Rim, Shimano HG—
$80.62
$28.22Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Rims: WTB DX18 700C / 29'' (ETRTO 622), inner width: 18 mm
- Anodized black finish
- CNC machined sidewalls
- Stainless steel eyelets
- Rim wear indicator
- Pinned joint
- Drilled for Schrader valve
- 36 holes
Front hub (-01): Alloy, Quick Release, Hollow CrMo axle M9x100mm
- Anodized black
- Adjustable bearings
- Quick Release Binders Incl.
Rear hub (-02): Alloy, Freewheel, Quick Release, Hollow CrMo axle M10x135mm
- Anodized black
- Adjustable bearings
- Quick Release Binders Incl.
Rear hub (-03): Alloy, Shimano HG, Quick Release, Hollow CrMo axle M10x135mm
- Anodized black
- Adjustable bearings
- Quick Release Binders Incl.
Rear hub (-04): Alloy, Shimano HG, Quick Release, Hollow CrMo axle M10x130mm
- Anodized black
- Adjustable bearings
- Quick Release Binders Incl.
Assembled in North America by experienced wheelbuilders using Sapim 14G Stainless Steel spokes (Black) and 14mm Brass Polyax Nipples (Black)
Attributes
| Axle Type | QR |
| Rim External Width | 23.5mm |
| Skewers Included | Yes |
| Wheel Diameter/ISO | 700C / 622 |
| Wheel Tire Type | Clincher |
| Rim inner width range | 0-21.9mm |
| Rim Material | Aluminum |
| Rim Construction | Double wall |
| Depth | 18mm |
| Valve | Schrader |
| Rim Drilling | 36 |
| Rim Color | Black |
| Spoke Type | Sapim |
| Wheel-Brake Comp. | Rim |
| Rim Internal Width | 18mm |


















