
1 / 2
Wheel Shop WTB DX18 Front Wheel 26'' Bolt-on 100mm
- Rims: WTB DX18 26'' (ETRTO 559), inner width: 18 mm
- Anodized black finish
- CNC machined sidewalls
- Stainless steel eyelets
- Rim wear indicator
- Pinned joint
- Drilled for Schrader valve
- 36 holes
Front hub (-01):
- Alloy, Bolt-On, Solid CrMo axle 3/8'' x 100mm (L:140mm)
- Anodized black finish
- Adjustable bearings with rubber seal
- Flange Nuts included
Rear hub (-02):
- Alloy, Freewheel, Bolt-On, Solid CrMo axle 3/8'' x 135mm (L:175mm)
- Anodized black finish
- Adjustable bearings with rubber seal
- Flange Nuts included
Assembled in North America by experienced wheelbuilders using Sapim 14G Stainless Steel spokes and 14mm Brass Polyax Nipples
Attributes
| Spoke Type | Sapim |
| Wheel-Brake Comp. | Rim |
| Depth | 18mm |
| Rim Drilling | 36 |
| Valve | Schrader |
| Rim Color | Black |
| Rim External Width | 23.5mm |
| Axle Type | Bolt-on |
| Rim Construction | Double wall |
| Rim inner width range | 0-21.9mm |
| Rim Material | Aluminum |
| Rim Internal Width | 18mm |
| Wheel Diameter/ISO | 26'' / 559 |
| Wheel Tire Type | Clincher |
| Freehub Body | Freewheel |
Select Title
Select Choose
From $25.65
Original: $73.29
-65%Wheel Shop WTB DX18 Front Wheel 26'' Bolt-on 100mm—
$73.29
$25.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Rims: WTB DX18 26'' (ETRTO 559), inner width: 18 mm
- Anodized black finish
- CNC machined sidewalls
- Stainless steel eyelets
- Rim wear indicator
- Pinned joint
- Drilled for Schrader valve
- 36 holes
Front hub (-01):
- Alloy, Bolt-On, Solid CrMo axle 3/8'' x 100mm (L:140mm)
- Anodized black finish
- Adjustable bearings with rubber seal
- Flange Nuts included
Rear hub (-02):
- Alloy, Freewheel, Bolt-On, Solid CrMo axle 3/8'' x 135mm (L:175mm)
- Anodized black finish
- Adjustable bearings with rubber seal
- Flange Nuts included
Assembled in North America by experienced wheelbuilders using Sapim 14G Stainless Steel spokes and 14mm Brass Polyax Nipples
Attributes
| Spoke Type | Sapim |
| Wheel-Brake Comp. | Rim |
| Depth | 18mm |
| Rim Drilling | 36 |
| Valve | Schrader |
| Rim Color | Black |
| Rim External Width | 23.5mm |
| Axle Type | Bolt-on |
| Rim Construction | Double wall |
| Rim inner width range | 0-21.9mm |
| Rim Material | Aluminum |
| Rim Internal Width | 18mm |
| Wheel Diameter/ISO | 26'' / 559 |
| Wheel Tire Type | Clincher |
| Freehub Body | Freewheel |


















