
Industry Nine Trail S 1/1
- Built for XC through aggressive trail use
- 1/1 hubs with 90 points of engagement (4 degrees)
- 28 spokes
Attributes
| Rim Drilling | 28 |
| Rim Material | Aluminum |
| Wheel Tire Type | Tubeless Ready |
| Hub Model | I9 101 |
| Rim Color | Black |
| Rim External Width | 31mm |
| Spoke Type | Stainless |
| Rim Internal Width | 27mm |
| Rim Model | Trail S |
| Skewers Included | No |
| Wheel Diameter/ISO | 29'' / 622 |
| Rim inner width range | 22-27.9mm |
| Valve | Presta |
| Wheel-Brake Comp. | Disc IS 6-bolt |
| Rim Construction | Double wall |
Select Title
Select Choose
From $118.01
Original: $337.18
-65%Industry Nine Trail S 1/1—
$337.18
$118.01Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Built for XC through aggressive trail use
- 1/1 hubs with 90 points of engagement (4 degrees)
- 28 spokes
Attributes
| Rim Drilling | 28 |
| Rim Material | Aluminum |
| Wheel Tire Type | Tubeless Ready |
| Hub Model | I9 101 |
| Rim Color | Black |
| Rim External Width | 31mm |
| Spoke Type | Stainless |
| Rim Internal Width | 27mm |
| Rim Model | Trail S |
| Skewers Included | No |
| Wheel Diameter/ISO | 29'' / 622 |
| Rim inner width range | 22-27.9mm |
| Valve | Presta |
| Wheel-Brake Comp. | Disc IS 6-bolt |
| Rim Construction | Double wall |


















